Pääkirjoitus, Radiomaailma-lehti 2/2019
RM 2/19

Pääkirjoitus, Radiomaailma-lehti 2/2019

Kimpparaportointi kivenä kuuntelijan kengässä.

Toimin SDXL:n puheenjohtajana vuosina 2013-2016. Ensimmäinen pommi uuden puheenjohtajan pöydälle oli ministeriön päätös leikata valtionapuamme rajusti ja heti toinen jo edellisestä kesästä kytenyt kiihkeä kiista kimpparaportoinnista. Jälkimmäinen nostatti rajuja tunteita puolin ja toisin, ja – kuten nykypolitiikassakin usein on vallalla – esiintyi haluttomuutta edes yrittää ymmärtää toisen osapuolen näkemyksiä.

Asian periaatteellisuuden vuoksi hallitus päätti asiaa pähkittyään viedä sen liittomme ylimmälle päättävälle elimelle eli vuosikokoukselle. Päätös siellä syntyi selvällä ääntenenemmistöllä, ja sen mukaan kimppa- eli yhteisraportointi hyväksyttiin tasavertaisena yksilökohtaisen raportoinnin rinnalle pistelaskennassa.

Vuoden 2018 kesäkokouksessa esitelty jäsenkysely osoitti kuitenkin jäsenistössä laajaa (yli 50%) tyytymättömyyttä tähän päätökseen. Keskusteluissa on vedottu milloin kansainvälisiin käytäntöihin, milloin epäreiluuteen.

Pienenä puolustuksena haluaisin muistuttaa, että päätöksen syvimpänä taustana oli nimenomaan olla mahdollisimman reilu kaikille ja välttää Liiton repeytyminen kahtia tai joukkoero saman tien. Ja mitä tulee kansainvälisiin sääntöihin, niin joka maassa on ihan omansa: esimerkiksi hollantilaiset hyväksyvät pisteiksi sellaiset DX-suoritukset, jotka on tehty missä tahansa muussa maassa, ja taas toisaalla QSLiä ostetaan ja myydään ihan rahalla.

Mutta samapa tuo: viesti on kuultu ja ymmärretty. Hallitus piti kesiksessä lukuisia nokkakusoja nykykäytännön vastustajien ja puolustajien kanssa ja työsti kompromissin, pohjautuen Arto Mujusen jo alun perin ehdottamaan valtiomiesmäiseen vaihtoehtoon. Päätös on tässä alla suoraan pöytäkirjasta:

”[…] tarkennetaan sääntöjä siten, että 1.7.2019 alkaen kuuntelijoilta edellytetään merkinnän ”K” lisäämistä kaikkiin QSL- ja rankki-ilmoituksiinsa, jos he ovat yli päänsä tehneet kimpparaportteja. Ilmoittaminen ei vaikuta kuuntelijan pistemääriin tai sijoitukseen rankissa eli erillistä kimpparankkia ei toteuteta eikä pistelaskua muutoin muuteta. Lehdessä asia huomioidaan /K -merkinnällä nimen jälkeen. Säädös ei tule voimaan takautuvasti, vaan koskee ainoastaan 1.7.2019 jälkeen tehtyjä raportteja.”

Käytännössä on ollut pitkälle julkista hiljaista tietoa ketkä ovat kimpparaportointia tehneet, joten tämä käytäntö vain vahvistaa nykytilanteen. Rankkeja ei haluttu lähteä uusimaan, koska sellaiseen urakkaan ei löydy enää tekijöitä ja vanhatkin on riski menettää prosessissa. Tiedän, että monet alun perin kimpparaportointia kannattaneet ja harrastaneet nk. huippukuuntelijat ovat myöhemmin kääntäneet kelkkansa; tämä mahdollistaa heidän jatkaa harrastusta puhdistettuna ”leimasta”. Toisaalta avoimesti kimppaa tehneet tuskin kavahtavat sitä, että asia todetaan virallisestikin.

Kimpparaportointi on yhtä periaatteellinen kysymys kuin esimerkiksi Brexit. Vähemmistö joutuu tyytymään enemmistön tahtoon, vaikka omatunto sanoisi mitä. Jäsenkyselyn tulosten perusteella päätimme nyt kuitenkin muuttaa edellistä päätöstä, koska ”kuuntelijan ääni” oli kiistaton. Ja lopullinen sana pysyy edelleenkin teillä, rakkaat jäsenet: päätöksiä voi aina tarkentaa tekemällä uusia, parempia päätöksiä.

Jukka Kotovirta

 


Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Suomen DX-Liitto

Postiosoite:
Annankatu 31-33 C 49 c
00100 HELSINKI
Käynti sopimuksen mukaan.

Sähköposti
(Radiomaailma-lehti ja jäsenasiat): Toimisto

Puhelin:
044 0223 030 (arkisin 11-18)

Tervetuloa radion rajattomaan maailmaan!

Ulkomaisien radioasemien signaaleja voi metsästää muutenkin kuin Internetin välityksellä. Oman erityispiirteensä asiaan tuo radiokelien vaikutus asematarjontaan. Melko vähällä vaivalla ja pienellä rahalla valinnanvaraa on satojen asemien verran. Näillä sivuilla kerrotaan tarkemmin eetterin tarjonnasta ja DX-harrastuksesta. Sivuille on myös kerätty linkkejä muihin aihetta sivuaviin Internetin palveluihin. Liittymällä jäseneksi saat vuoden 2025 Radiomaailma-lehdet (6 numeroa). Lehden voi tilata myös ilman jäsenyyttä.

SDXL:n nettivastaanottimet

24.9.2025

Suomen DX-liiton aktiiviset KiwiSDR -asemat

SDXL-PAL, Enontekiö, Pallas http://pallas-kiwi.ddns.net:8073/ NTi MegaDipol MD300DX (V)

SDXL-IIT, Iitti http://oh2bua.fi:8073/ Hilltop 2,8m round loop, LNA

SDXL-KOT Kotka, Itäranta http://sauna.psokotka.com:8075/ WellGood V3 Active loop, Ø1,60m N-S

SDXL-LOH1, Lohja: http://sdxl-loh.ddns.net:8073/ 390m beverage 305deg

SDXL-MAA, Maakeski, Padasjoki http://maakeski.psokotka.com:8076/ SuperKaz 220 astetta

SDXL-VIR, Virrat http://sdxlkiwi7.proxy.kiwisdr.com:8073/ BOG 170m 250°

SDXL-VHJ, Vuohijärvi, Mäntyharju http://vhj.psokotka.com:55001/ Open Delta, 90m, 75/255

Tiedossa olevia muita, jäsenten tai jäsenyhdistysten omia asemia:

Enontekiö, Pallas http://pallas-kiwi.ddns.net:8074/ NTi MegaLoop FX

Enontekiö, Pallas http://pallas-flydog.ddns.net:8075/ Dressler ARA-60

Janakkala:http://betajbk.proxy.rx-888.com:8073/ Double-KAZ

Joensuu, MR/Karelia MW DX http://kareliamwdx.ddns.net:8074/ Beverage 600m 95° (päivä), 400 m 295° (yö), myös muita lankoja

Joensuu, MR/Karelia SW DX http://kareliaswdx.ddns.net:8073/ Wire 300m 55°

Korpilahti, http://rha2sdr.ddns.net:8074/ 48mb folded dipole, kesätauolla lokakuuhun asti

Korpilahti, http://rha2sdr.ddns.net:8073/ long wire 430m@58°, kesätauolla lokakuuhun asti

Kotka, Itäranta http://eagle3.psokotka.com:8076/ 10m high low noise vertical antenna

Laukaa, http://kar.proxy.kiwisdr.com:8073/, NTI Megaloop FX with aluminium perimeter antenna

Lohja, http://lohjadx.ddns.net:9001/ SDRconnectilla portti 8074, Antenni A=400m beverage 305°

Lohja, Pusula https://pusula-kiwisdr.oh2lak.radio/ MiniWhip

Parainen, http://oh1rj.proxy.kiwisdr.com:8073/ 80m horizontal loop

Raasepori, http://jwedx.ddns.net:9001/ Username: SDXL Password: FM, SDRconnectilla portti 50000, Antenni C=700m beverage 300°

Raisio, http://rha.proxy.rx-888.com:8073/ 48 tai 76 m folded dipole

Raisio, http://rhakiwi.ddns.net:8074/ 48 tai 76 m folded dipole, kesätauolla lokakuuhun asti

Tampere TreDXK#1 http://tredxk.no-ip.org:8073/ 80m horisontaali looppi

Tampere TreDXK#2 http://tredxk.no-ip.org:8074/ Beverages: 2115 1115z 830m@278°, 1115-2115z 340m@60°

Tampere TreDXK#3 http://tredxk.no-ip.org:8075/ Active loop east-west 9v1vv amplifier

Käyttöohjeet (PDF)

Teksti-TV:n viimeisimmät lokiasemat

Online Log - AM: AM Log Online Log - FM: FM Log

Radiomaailma-lehti

Radiomaailma 4/2025 ilmestyy 1.9.2025 alkavalla viikolla. Seuraavan numeron aineisto-stopdate on 24.9.2025. Radiomaailman ilmestymisaikataulu 2025. RM-kansi 4/25

DX-kirjallisuutta

DX-Tarvikepalvelusta DX-Tarvikepalvelu
voi tilata myös sähköpostilla (klikkaa kuorta). Viimeisin WRTH 2025 hintaan 35 € + toimitusmaksu 8,50 € / tilaus. Jäsenmaksun yhteydessä 49 € sis. postit. Kysy tarkemmin tarvikepalvelun sähköpostiosoitteesta. WRTH_2025 Antenneilla aalloille -perusteoksen hinta on 19,50 € + toimituskulut 8,50 € (koko toimitukselle). Voit tilata myös sähköpostilla (klikkaa kuorta): DX-Tarvikepalvelu Sisällysluettelo: klikkaa kannen kuvaa alla! kansi_aa_2016

Yksi tapa harrastaa DX-kuuntelua

Oheisessa YouTube-videossa Jim Solatie (JMS) esittelee DX-kuuntelua RadioGaala2013 -ohjelmassa!

”Diksaaja harrastaa radion kuuntelemista”

Mika Mäkeläinen (MTM) Radio Suomen yövieraana: YLE:n yövieras

Kävijälaskuri

Flag Counter
CloudCity
Top