Sveitsi jatkaa sittenkin FM:llä
Sveitsin päätös lakkauttaa FM-radio ja siirtyä kokonaisuudessaan DAB:iin on peruttu. Viimeinen naula digitaalisiirtymän arkkuun lyötiin eilen, kun Sveitsin liittokokouksen ylähuone päätti äänin 21-18, että FM-asemien on saatava toimia FM-alueella vuoden 2026 jälkeenkin.
Alahuone oli päättänyt samasta asiasta jo aiemmin. Poliittisesti asia on tällä erää loppuunkäsitelty.
Sveitsin yleisradio oli jo ehtinyt noudattaa uutta virtaviivaista viestintästrategiaa. Vuosi sitten vuoden 2024 viimeisenä päivänä SRG-SSR sulki kaikki FM-asemansa. Kun FM-alue on päätetty nyt pitää hengissä, ollaan yhtäkkiä tilanteessa, jossa yksityisillä radioasemilla on FM:llä kilpailuetu.
DAB-siirtymää on luonnollisesti perusteltu paremmalla äänenlaadulla, vaihtoehtojen lisääntymisellä, ja luvattu yhtä ja toista kaunista. Tietysti kaiken takana on kumminkin talous. SRG-SSR:ää vaivaa samat kannattavuusongelmat kuin muitakin Euroopan yleisradioyhtiöitä. Syksyllä lakkautettiin yleisradiossa yli sata työpaikkaa. SRG-SSR:n laskelmien mukaan DAB+ hoituu Sveitsissä vain 226:lla lähetysasemalla, kun taas FM-mastoja tarvittaisiin 856. Tämä säästää 16 miljoonaa frangia vuodessa.
33% autokuuntelijoista kuuntelee FM:ää, mutta digitaalisten jakelukanavien suosio on ollut jatkuvassa kasvussa. Silti Sveitsissä on käynyt kuten Norjassa: yleisradion kuuntelijaluvut ovat romahtaneet.
DAB-siirtymän kärkkäin vastustaja, zürichiläisen Radio 1:n pääomistaja Roger Schawinski on kampanjoinut ankarasti perinteisen FM-radion puolesta. Hänen toimintansa vaikutti suuresti siihen, että Sveitsin liittokokouksen alahuone aiemmin syksyllä päätti FM-toiminnan jatkamisesta. Schawinskin väittämä kuuluu, että DAB on siirtymäajan teknologiaa, johon ei kannata haaskata rahoja. Tulevaisuudessa radiota kuunnellaan internetistä, 5G- ja 6G-verkoista. Erillinen lähetysjärjestelmä digitaaliselle radiolle on Schawinskin mielestä tarpeeton. Epäkaupallisten asemien liitto Unikom olisi sen sijaan halunnut jatkaa DAB-projektia.
Tuoreessa artikkelissa Sveitsin saksankielinen yleisradio SRF varoittaa, että paluu FM:lle ei tapahdu nappia painamalla. Lähetyksille tarvitaan viestintäviranomaisten lupa ja taajuusjakoja tarkastellaan seuraavan kerran vuonna 2027. Poikkeusmenettelyä voi harkita, mutta sekään ei tuota valmista heti huomenna.






Vastaa