Valtioneuvosto ratkaisi loput radioluvansaajat
Valtioneuvoston 17.12. tekemän päätöksen myötä 14 luvanhakijaa voi aloittaa radiotoiminnan hakemillaan taajuuksilla. Yksittäisiä taajuuksia hakeneista asemista pietarsaarelainen Radio LFF saa vakinaistaa lähetystoiminnan taajuudella 98,0 MHz. Lestadiolaistaustainen hengellinen radiokanava on toiminut jo vuosia lyhytaikaisilla luvilla, joilla lähetyksiä on voinut lähettää muutamia tunteja viikossa. Porvoossa toimiva Iskelmä Porvoo sai laajentumisluvan Loviisaan taajuudelle 106,7 MHz. Taajuutta hakivat myös lyhytaikaisilla luvilla lähettävä Radio Queen Loviisa ja Radio Nova.
Radio Dei sai lisää kuuluvuutta, kun valtioneuvosto ratkaisi Kokkolan taajuuden luvansaajan. Kokkolan taajuutta 100,7 MHz olivat hakeneet myös Radio Nostalgia ja Kevyt Kanava Oy. Kokkolan kahdesta vapaana olleesta taajuudesta Nostalgialle myönnettiin 101,3 MHz. Samalla lupa irtosi Joensuuhun, Mikkeliin ja Seinäjoelle.
Järviradio voi aloittaa lähetykset Rauman Vermuntilasta taajuudella 107,7 MHz. Lähetykset alkavat ensi kevääseen mennessä. Porilaistaustaiselle Mediatakojat Oy:lle valtioneuvosto myönsi taajuudet Joensuusta, Lappeenrannasta, Seinäjoelta ja Raumalta. Yhtiön on arveltu laajentavan uusille taajuuksille Radio Melodian.
Kevyt Kanavan uudet lupapaikkakunnat ovat Joensuu, Lappeenranta ja Mikkeli. Taajuudet täydentävät Viestintäviraston marraskuussa tekemää päätöstä, jossa yhtiölle myönnettiin lukuisia taajuuksia Itä- ja Kaakkois-Suomesta sekä Länsi-Suomesta. Kaimax Media Oy saa aiemmin Viestintäviraston myöntämien taajuuksien seuraksi taajuudet Mikkelistä, Raaseporista, Raumalta ja Seinäjoelta. Yhtiön omistaa Bauer Media.
Osa vuoden 2015 toimilupapäätöksistä siirtyi valtioneuvoston ratkaistaviksi, koska Viestintäviraston toimivalta lupaviranomaisena koskee ainoastaan paikkakuntia, joilla taajuuksia on riittävästi hakijamäärään verrattuna. Uudet toimiluvat ovat voimassa vuoden 2019 loppuun.
(TET)
Vastaa